Nacházíte se zde:Moto-Wiki»CZ»ČZ 125B, T, 125/150 C»ČZ 125B, T, 125/150C Technická specifikace a rozdíly

MOTO-WIKI

Poslední novinky

ČZ 125B, T, 125/150C Technická specifikace a rozdíly

ČZ 125B, 125T, 125/150C:

Tyto 3 model ČZ jsem dal do jedné kategorie, protože mají mnoho společného. Plno dílů mají buď zcela stejné a nebo se liší jen detajly a drobnostmi. Z tohoto důvodu se lidé často neorientují v dílech na tyto typy. Níže jak už je na našich stránkách zvykem se budu snažit popsat rozdíly jednotlivých dílů za pomoci fotek, které se budu snažit co nejdříve doplnit.

Připomínky a podněty k ČZ 125B, T, 125/150C

 

Rozdíly:

Rám:

B

Nad kastlíkama úchyty sedla, na středové trubce rámu úchyt sedla (podobný jako na spodní trubce rámu úchyt nádrže, přibodovaný plech obtočený okolo trubky rámu). pod horní trubkou levé vidlice navařen úchyt klaksonu.

T

Stejný jako u typu B, jen přibyla výztuha mezi spodními trubkami zadní vidlice a spodní středovou trubkou rámu.

C neodpružená

Rám dostal nové uchycení sedla s centrální pružinou, v trubce nad zadním úchytem motoru je díra pro pružinu sedla, odpadají úchyty nad kastlíky a na horní středové trubce rámu se objevují zboku navařené osky pro uchycení nádrže s výřezem pro sedlo, držák klaksonu je později umístěný nad zadním úchytem motoru.

C odpružená

Rám je stejný jako na pozdější neodpružené verzi, ale s jenou zásadní změnou, nově řešená zadní vidlice s úchyty na kluzáky (po  vzoru Jawy pérák). Nejnovější kusy Céček měly rám s novou výztuhou právě u zadních tlumičů, mezi držákem zadních stupaček a spodním úchytem tlumiče (obr 2), starší rám beze vzpěry na obrázku 1.

Ram 125 150C

 

Přední vidlice:

B

Přední vidlice je lisovaná, vahadlová s centrální pružinou. (od vidlice z typu a jednoznačně zozeznatelná díky držákům světla, které jsou utypu B v jednom kuse s vidlicí.)

T

Přední vidlice teleskopická, držáky blatníku umístěny na pevné čísti vidlice ( nad pružinami, díky tomu je přední blatník relativně vysokonad kolem).

C

Přední vidlice na první pohled stejná jako u Tčka, ale držáky blatníku jsou už umístěny na odpružené části vidlice (podobně jako u Jawy pérák), jsou dva druhy kluzáku na straně brzdového bubnu, jeden je užší druhý širší (opět podobně jako u Jawy péráka), bohužel nevím přesně do kdy se dělala užší verze (kdyby někdo věděl budu rád za pomoc).

 

Brýle řízení:

B

Vahadlová vidlice, držák řidítek se dvěma šrouby pro uchycení.

T

Držák řidítek se dvěma šrouby pro uchycení.

C

Držák řidítek s jedním šroubem pro uchycení a s drážkou pro peru (drážka je pochopitelně i v trubce krku řízení).

 

Řidítka:

B

Řidítka pro Bčko měly úchyt na péčku dekompresoru, který byl u rdžáku spojové páčky.

T

První Tčka měly řídítka stejné jako model B, tedy s páčkou pro dekompresor, později už be páčky dekompresoru.

C

Obě Cčka měli stejná řidítka jako pozdější Tčka.

 

Kryt světla:

B/T

Kryt světla se pro B a T se od C lišil jen minimálně, držák (patice) přepínače světel je oproti C pootočen.

Svetlo 125 150BTC

C

viz. B/T

 

Světlo:

Světlo (parabola, sklo, patice žárovky), bylo pro všschny tyto modely stejné.

Predni svetlo 125 150BTC

 

Tachometr:

B/T

Tachometr s černou stupnicí do 100km/h, pod ručičkou VDO.

T

Pozdější Tčka tachometr s černou stupnicí do 100km/h, pod ručičkou K (Křižík).

Tachometr 125T

 C

První tachometr stejný jako u Tčka později už s bílou (stříbrnou) stupnicí opět do 100Km/h, ciferník a ručička se v průběhu výroby měnily, podle toho kdo tachometr vyráběl (K, PAL, AP).

 

Nádrž:

B/T

Nádrž bez výřezu pro sedlo, víčko uprostřed, setkal jsem se s nádrží, která má 2 vypouštěcí otvory i s nádrží s jedním otvorem, ale netroufám si odhadnout, která je staší nebo která patří na jaký typ, protože jsem oba tyto typy nádrží viděl jak na Bčku tak na Tčku.

C

Nádrž s výřezem pro sedlo, víčko uprostřed, i zde existují dva druhy, rozdíly se opět točí okolo vypouštěcích otvorů, u Cček jsem se setkal pouze s nádržemi se dvěma vypouštěcími otvory, liší se pouze umístěním, v drtiví většině případů jsem viděl tu co je níže na fotce, méně často byly potom otvory před výřezem pro sedlo, opět si netroufám odhadnout kdy se která montovala.

Nadrz 125 150C

 

Víčko nádrže:

B/T/C

Víčko nádrže chromované, některé s oměrkou na olej.

Vícko 125 150BTC

Vícko 125 150BTC vyvoz

C (lidová)

Víčko bakelitové

Vicko 125 150C

 

Přední blatník:

B

Přední blatník se od ostatních typů liší držákem k vidlici, který je nahoře na blatníku, je to jednoduchý plech zohnutý do L, tento úchyt slouží k přichycení blatníku k vidlici.

T

V místě zúžení blatníku pro vidlici na každé straně jeden úchyt od okrajů blatníku k přichycení k vnitřní části vidlice, zadní blatník je stejný jako u B, vertikální vzpěra je nanýtovanou k vnitřní straně blatníku a zároveň k nosiči.

C

U Céčka se vertikální vzpěry prodloužili a spojily se s zadní vzpěrou (podobně jako u předního blatníku Jawy pérák).

Přední blatník 150C

 

Zadní blatník, nosič:

B/T

Zadní blatník má pouze zadní horizontální vzpěru a odrazka je přisroubována šroubem. Nosič má přinýtovanou dlouhou vertikální vzpěru.

T

U pozdějších Tček byl blatník mírně modifikován, vzhledem k novému nosiči který byl beze vzpěr a byl připevněn přímo na blatník, musela se vertikální vzpěra přesunout přímo na blatník.

Zadni blatnik t

C neodpružená

Zadní blatník má stejné vzpěry jako u typu T, blatník se liší středovým prolisem, který je nově širší, má už odrazku integrovanou v blatníku.

 

C odpružená

Zadní blatník má zadní horizontální vzpěru svařenou s vertikální vzpěrou, nosiči je k blatníku přišroubován, později z důvodu častého praskání bylo přidáno zpevnění vzpěr

 

Přední kolo:

B

Přední kolo na typ B se od pozdějších liší průměrem středové trubky, který je menší. Ještě se liší v detajlech, které jsou vidět jen když máte obě kola vedle sebe (snad brzo přidám foto). Toto kolo není záměnné s ostatními typy. Osa kola je tvořena tyší se závity na koncích.

T/C

Kolo na T a první C se lišilo od pozdějších C jen nepatrně, má jiný tvar zakončení středové trubky a má maznici. Tento střed a střed na poslední C jsou záměnné. Stejně jako u typu B byly ráfky v drtivé většině případů lakovány černě (ojediněle se objevili chromované ráfky) s tenkou bílou linkou. Osa má kulatou hlavu s dírou a u hlavy je tisícihran, který tvoří záchyt reakce přední brzdy.

C

Rozdíl středu od předchozího typu jsem už vysvětlil tak se pustím do dalších rozdílů. Cčko mělo ráfky chromované (kromě lidové verze, která měla ráfky černé), velikost špic do předního kola je 3x190 a 3x 218 po 18ti kusech, osa má šestihranou hlavu bez tisícihranu.

Predni kolo b t c

 

Zadní kolo:

B

Střed kola zadního kola má napevno přidělanou rozetu (42 zubů), díry pro špice jsou na obou stranách pro snazší montáž špic, osu tvoří stejně jako u předního kola hřídel se závity na obou koncích.

Zadni kolo b t

T

Středy a zadní osa je stejná jako u modelu B, později se změnila velikost řetězu (z původních 1/2"x5,2 na 1/2"x1/16), proto se změnila i šířka rozety na nových Tčkách.

C neodpružená

Střed kola a rozeta je samostatně, na středu je 6 kolíků na které se rozeta nasadí, osa zodního kola má průměr 12mm.

C odpružená

Střed kola stejný jako u neodpruženého Cčka, osa zadního kola má průměr 17mm.

Zadni kolo 150C neodpružená

 

Brzdové štíty a rozeta:

B

Rozeta viz odstavec kola, štít zadní brzdy je hliníkový s nálitkem pro záchyt reakce, přední štít brzdy je opět hliníkový s nálitkem záchytu reakce, narozdíl od zadního záchytu nemá oválný otvor ale jen proříznutí.

Zadni stit b t

T

Zadek je stejný jako u modelu B, přední štít je také hliníkový jen záchyt reakce je řešen nalisovanou matkou s tisícihranem, má záchyt pro lanko brzdy.

C neodpružená

Rozeta má 44 zubů, štít zadní brzdy velmi podobný jako B/T jen na štítu je prolis, přední brzdový štít je také hliníkový, záchyt rekce je řešen  nálitkem okolo osy kola, má záchyt pro lanko brzdy.

Zadni stit b t

C odpružená

Rozeta má  44 zubů, má větší otvor pro ložisko (kvůli většímu průměru osy kola), štít zadní brzdy je z lisovaného plechu, záchyt reakce je přinýtován, přední štít je stejný jako u neodpruženého Cčka.

 

Kastlíky:

B/T

Oba tyto modely měli pouze jeden kastlík umístěný na pravé straně motocyklu, kastlík měl otevírání doboku, uvnitř byl rozdělen poličkou na dvě části, na nářadí a lékárnička.

C neodpružená

U tohoto modelu jsou už kastlíky dva, jeden opět pro nářadí a jeden nově pro baterii, kastlík na nářadí dostává jen jednu přihrádku, v kastlíku na baterii je přihrádka přímo pro velikost baterie aby se při jízdě nepohybovala, zavenku jsou kastlíky stejné jako u B/T, ještě abych nezapomněl nářaďový kastlík má tento model na pravé straně a bateriový na straně levé

C odpružená

Dostává úplně nové kastlíky (stejné jako Jawa pérák), otevírají se zhora dolů.

 

Kryt řetězu:

B/T

Kryt řetězu se od novějších na první pohed liší držákem hustilky, jsou to dva plíšky umístěné na horní hraně krytu, mírně se liší i tvarově.

C neodpružená

Od nejstaršího krytu se li ší pouze mírně odlišným tvarem a absencí držáku hustilky.

C odpružená

Kryt na odpružené Céčko se od neodpruženého liší zadním úchytem, který je směrem nahoru a přichití se k držáku zadního kluzáku a potom má širší prolis právě pro kluzák (neodpružená má prolis pouze pro trubku vidlice)

Kryt řetězu 150C

 

Technická specifikace:

ČZ 125B       ČZ 125T                      
Motor                              zážehový dvoudobý vzduchem chlazený                        Motor               zážehový dvoudobý vzduchem chlazený
Počet válců   1   Počet válců   1
Obsah válců   123,2 ccm   Obsah válců   123,2 ccm
Vrtání   52 mm   Vrtání   52 mm
Zdvih   58 mm   Zdvih   58 mm
Převodových stupňů   3   Převodových stupňů   3
Spojka   Lamelová v oleji (5 lamel)   Spojka   Lamelová v oleji (5 lamel)
Mazání   směsí benzínu a oleje (1:25)   Mazání   směsí benzínu a oleje (1:25)
Zapalování   setrvačníkové magdynamo 6V/18W   Zapalování   setrvačníkové magdynamo 6V/18W
Primární převod   řetězem   Primární převod   řetězem
Sekundární převod   řetězem   Sekundární převod   řetězem

Výkon

 

3 kW (4 k) při 4600 ot/min

  Výkon   3 kW (4 k) při 4200 ot/min
Max. rychlost   80 km/h   Max. rychlost   80 km/h
Rám   trubkový svařovaný   Rám   trubkový svařovaný
Vidlice   lisovaná (systém Webb)   Vidlice   teleskopická (pevný blatník)
Karburátor   Jikov 2916 H   Karburátor   Jikov 2916 H
Pneu   19" x 2,50"   Pneu   19" x 2,50"
Brzdy   půlbubnové (Ø125 mm)   Brzdy   půlbubnové (Ø125 mm)
Váha   76 kg   Váha   76 kg
Délka   1940 mm   Délka   1940 mm
Šířka   690 mm   Šířka   690 mm
Výška   900 mm   Výška   900 mm
Rozvor   1345   Rozvor   1345
Obsah pal. nádrže   12 l   Obsah pal. nádrže   12 l
Spotřeba   2,5 l / 100 km   Spotřeba   2,5 l / 100 km

 

ČZ 125C       ČZ 150C           
Motor         zážehový dvoudobý vzduchem chlazený         Motor   zážehový dvoudobý vzduchem chlazený
Počet válců   1   Počet válců   1
Obsah válců   123,2 ccm   Obsah válců   148 ccm
Vrtání   52 mm   Vrtání   57 mm
Zdvih   58 mm   Zdvih   58 mm
Převodových stupňů   3   Převodových stupňů   3
Spojka   Lamelová v oleji (5 lamel)   Spojka   Lamelová v oleji (5 lamel)
Mazání   směsí benzínu a oleje (1:25)   Mazání   směsí benzínu a oleje (1:25)
Zapalování   setrvačníkové magdynamo 6V/25W   Zapalování   setrvačníkové magdynamo 6V/25W
Primární převod   řetězem   Primární převod   řetězem
Sekundární převod   řetězem   Sekundární převod   řetězem

Výkon

 

4,1 kW (5,6 k) při 5800 ot/min

 

Výkon   4,8 kW (6,5 k) při 6000 ot/min
Max. rychlost   75 km/h   Max. rychlost   85 km/h
Rám   trubkový svařovaný   Rám   trubkový svařovaný
Vidlice   teleskopická (pevný blatník)   Vidlice   teleskopická
Karburátor   Jikov 2918 HC   Karburátor   Jikov 2918 HC
Pneu   19" x 2,75"   Pneu   19" x 2,75"
Brzdy   půlbubnové (Ø125 mm)   Brzdy   půlbubnové (Ø125 mm)
Váha   84 kg   Váha   90 kg
Délka   1960 mm   Délka   1960 mm
Šířka   680 mm   Šířka   680 mm
Výška   980 mm   Výška   980 mm
Rozvor   1260 mm   Rozvor   1260 mm
Obsah pal. nádrže   12 l   Obsah pal. nádrže   12 l
Spotřeba   2,6 l / 100 km   Spotřeba   2,8 l / 100 km

 

© 2019 - veteranportal.cz - Nadšenci nadšencům