Nacházíte se zde:Moto-Wiki»Jawa»Jawa 250, 350 Pérák»Jawa pérák 250 Technické specifikace a rozdíly

MOTO-WIKI

Poslední novinky

Jawa pérák 250 Technické specifikace a rozdíly

Tento stroj můžeme rozdělit do tří fází, podle toho jaké úpravy se na něm za dobu výroby uskutečnily. Jen chci upozornit, že rozdílné díly ze starších péráků se mohli objevit u novějších strojů, podle toho, co měli při montáži k dispozici. Péráky může rozdělit do tří typů a to: „FJ“, „Zbrojovka“ a „Komunista“. První pérák který sjel z výrobní linky byl stejně jako předválečné Jawy, pod označením FJ, podle zakladatele značky Jawa, Františka Janečka. Podle toho označení „efjéčko“. Vyráběl se 1946 – 1948. Další typ byl Zbrojovka a to z důvodu příchodu komunistů, kteří Jawu připojily pod Zbrojovku Brno i když se Jawy vyráběly stále v Praze Nuslích a ne v Brně. Tento typ se vyráběl 1948 – 1949. A poslední typ byl Komunista který se vyráběl 1450 -54.

Připomínky a podněty k Jawa 250 pérák

 

Rozdíly:

Rám:

Fj

rám na FJčka byl ve dvou provedeních, první montovaný pouze v roce 1946 se od pozdějšího rámu lišil výztuhou u vývodu kabeláže ke spínací skříňce (obr.1). Na začátku roku 1947 z rámu výztuha zmizela (obr.2). Oproti rámu na Zbrojovku rám FJ lišil v absenci sváru ve středu ramen zadních tlumičů.

Ram fj

Zbrojovka

Rám na zbrojovky má jen jedno provedení, od rámu na pozdější FJ se liší svarem ve středu ramen zadních tlumičů. Od pozdějších rámů se liší slabší výztuhou u krku řízení, držáky bateriového kastlíku jsou propojeny pásovinou, čepy stupaček jsou k rámu připevněny pouze kolíky.

Ram zb

Komunista

Rám na poslední péráky byl v několika provedeních, první měl několik odlišností od rámu na Zbrojovku, první byla silnější výztuha u krku řízení, nově se na rámu u stupaček oběvují příruby na připevnění stupaček šrouby, u samotných čepů stupaček jsou příruby pochopitelně také, držák levého kastlíku zůstává propojen pásovinou, těchto rámů bylo jen velmi malé množství.

Druhý typ se lišil držákem kastlíku, který už nebyl propojen, dále se pod krkem řázení objevuje doraz řízení, který je těsně u spodní misky ložiska (obr.1).

Další typ je zcela stejný jako předchozí, pouze se objevuje oko pro visací zámek, s tím souvisí změna spodních brýlí, k oběma těmto změnám dochází v roce 1950 (v.č. 69001).

Další typ se liší dorazem řízení, které se posouvá o něco níže (obr.2) a zadní úchyt nádrže je tvořen trubičkou a nádrž je přichycena jedním dlouhým šroubem s matkou oproti staršímu provedení, kde nádrž držely dva krátké šrouby našroubované přímo do rámu, k této změně dochází v roce 1952.

Ram kom

 

Kryt náhonu tachometru:

Fj/Zbrojovka/Komunista

Kryt náhonu byl pro všechny péráky stejný, stejný byl i na prvních kývačkách.

Kryt nahonu tachopmetru fj zb kom

 

Stojan:

Fj

Stojan na první péráky byl ocelový svařovaný ze sploštélé trubky (průřez elipsa), konce měly prolis (pruřez tvaru U). tyto stojany se montovali do roku 1947 (dost možná ne do konce).

Zbrojovka/Komunista

Stojan byl odlitý z hliníku, často se plete se stojanem z kývačky který je ale vyšší a má ostřejší hrany

Stojan zb kom

 

Přední vidlice:

Fj

Zcela první typ přední vidlice neměl po stranách lem, měl pouze jeden otvor pro maznici. V roce 1947 se začala montovat vidlice upravená, po stranách se objevil lem.

predni vidlice fj 2

Fj/Zbrojovka

V roce 1948 se začíná montovat opět modifikovaná vidlice, je vpodstatě stejná jako předchozí jen se nově objevuje druhý otvor pro maznici ve spodní části.

predni vidlice zb

Zbrojovka/Komunista

V průběhu roku 1949 spatřila světl světa poslední typ vidlice, změnil se tvar nálitku okolo otvorů maznic.

Predni vidlice zb kom

 

Kluzáky:

Fj

Liší se i kluzáky, na první dva typy vidlic, patří kluzáky se třemi otvory pro uchycení předního blatníku, pravý kluzák je u záchytu reakce přední brzdy o něco slabší.

Kluzák levý fj

Kluzák pravý fj

Zbrojovka

Na další typ vidlice patří kluzák se třemi otvory pro uchycení předního blatníku, pravý kluzák je zesílen.

Kluzák levý zb

Kluzák pravý zb

Komunista

Na poslední typ se zpočátku montovali ještě kluzáky se třemi otvory pro uchycení předního blatníku. Později už mají kluzáky otvory čtyři.

Kluzák levý kom

Kluzák pravý kom

 

Zadní tlumiče:

Fj/Zbrojovka/Komunista

Zadni Tlumic

 

Maska světlometu:

Fj

Nad řidítky šroub k podkově, která má pro tento šroub nálitek, pod šroubem plíšek, výstupky vidlic jsou k tělu přivařené (maska se skládá ze 3 kusů), otvor pro tachometr je zapuštěný. U výstupu k vidlicím je lem.

Maska fj

Zbrojovka

první mají plíšek jako FJ a jsou svařované ze 3 kusů, pozdější už bez plíšku, otvor pro tachometr také zapuštěný. U výstupu k vidlicím je lem.

Maska zb

Komunista

Svařované ze dvou kusů plechu, otvor pro tachometr vystouplý. Některé převážně vojenské mají masku s příčným lemem (neobroušeným svarem dvou kusů masky) před otvorem pro tachometr.

Maska kom

 

Světlo:

Fj

Rámeček světla s nýtky, které uchycují držák paraboly, sklo se znakem Jawa FJ, držáky paraboly nanýtované zespodu, u patice žárovky přichycení drátů jednodušší jen pod podložku šroubek.

Predni svetlo fj

Zbrojovka

Rámeček stejný jako FJ, sklo bez znaku Jawa FJ, držáky paraboly nanýtované shora a je z pevnějšího materiálu než FJ, u patice žárovky přichycení drátů červíkem.

Predni svetlo zb

Zbrojovka/Komunista

Rámeček se dvěma nýtky na každé straně, sklo stejné jako Zbrojovka, jedna patice pro hlavní i parkovací žárovku.

 

Brýle řízení:

Fj

U nejstarších (obr 1.) podkova (horní brýle řízení) prolisy zboku s nálitkem na šroub k masce, s výřezem pro tachometr, zezadu s nálitkem FJ, montováno zhruba do výrobního čísla 2000 (začátek roku 47), pozdější (obr 2.) již s prolisy a bez výřezu pro tachometr, montováno do výrobního čísla zhruba 26000 (počátek roku 48), spodní brýle byly u zcela prvních péráků (cca několik set) byly slabší, výřez mezi dírami pro tlumiče byl větší, mají tři díry (dvě na tlumič řízení a jednu na bovden brzdy) u těchto prvních byla díra pro bovden blíže díře pro pravý tlumič, zespoda je nálitek FJ, později díra pro bovden přesunula na střed, tento typ se montoval do výrobního čísla zhruba 61551 (začátek roku 1950).

Maska dily fj

Zbrojovka

Podkova (horní brýle řízení) nejdříve jako fj, později bez nálitku na šroub, spodní brýle jsou stejné jako pozdější FJ.

Maska dily zb

Komunista

U tohoto typu byly 2 druhy podkov i brýlí řízení, první typ podkovy byl stejný jako na zbrojovce (obr 1.), druhý typ podkovy byl malinko odlišný, přední prolis je bez výztuh (obr 2.), první typ brýlí má dvě díry a dva nálitky na horní straně pro starší provedení dorazu řízení na rámu (viz druhy rámu výše)(obr 1), druhý typ měl nálitky pro doraz na zadní straně brýlí (obr 2.)

Maska dily kom

 

Šroub řízení:

Fj/Zbrojovka

Po obvodu šroubu řízení jsou drážky (podobně jako je tomu u víčka nádrže), matku tvoří hvězdice, která drží tlumič řízení.

Sroub rizeni fj zb

Komunista

Obvod šroubu řízení je už hladký, matku tvoří kroužek, který zapadne do drážek ve spodních brýlích řízení.

později byla hlava (růžice) šroubu z bakelitu.

Sroub rizeni kom

 

Tlumič řízení:

Fj/Zbrojovka

Tlumič řízení u péráka bylo ve třech provedeních, typ tlumiče řízení souvisel s typem rámu, k prvnímu typu rámu na FJ a Zbrojovky patří tlumič řízení který zároveň slouží jako doraz řidítek, mezi plechovými částmi byly ještě dvě pertinaxové podložky, jedna tenká (cca 1mm) a druhá tlustší (cca 4mm).

Tlumic rizeni fj zb

Komunista

Další typ tlumiče řízení už nesloužil jako doraz řízení (ten byl přímo na rámu), odpadly boční plíšky a byl vyhnut právě kvůli dorazu řidítek na rámu. Poté přišel lehce upravený doraz - vpodstatě stejný jako předchozí typ, jen se posunulo vyhnutí, protože se posunul doraz řízení na rámu (viz rámy a brýle nahoře)

 

Tachometr:

Fj/Zbrojovka

Zcela první kusy péráků měly tachometr od firmy Viegel (viz 1.), ciferník byl černý s dlouhou ručičkou a ciferník do 120km/h, od pozdějších tachometrů se nelišil jen ciferníkem, ale i tělo bylo odlišné, vývod náhonu měl větší sklon a výstupek převodů byl srovnán se spodní plochou tachometru, pozdější péráky z roku 46 měly tachometr s bílým ciferníkem VDO (viz 2.), od nejstaršího se lišil pouze ciferníkem, pozdější tachometry už měly jiné tělo a ciferník s Kčkem (závody Křižík)(viz 3.).

Tachometr fj

Komunista

Tachometr s krátkou ručičkou, ciferník se znakem JAWA "O", na ciferníku ukazatel kdy řadit.

Tachometr kom

 

Řidítka:

Fj/Zbrojovka

Hliníkový přepínač světel (tlačítko klaksonu ve dvou provedeních, jedno hranatější viz foto, druhé kulatější), díry pro uchycení přepínače se závity pro šrouby.

riditka fj zb

prepinac fj zb

Komunista

Kovový přepínač světel, díra bez závitu.

riditka kom

prepinac kom

 

Páčky:

Fj

Na prvních pérácích byly prokazatelně páčky brzdy a spojky ocelové. Je těžké zjistit, kdy přesně došlo ke změně na plechové. Jistě je měli až motocykly v roce 49. Je proto pravěpodobné, že na všech fj byly ocelové páčky. Ocelové páčky jsou tvarově skoro stejné jako hliníkové, které byly na komunisech a potom také na kývačkác. Rozdíl je, že na hliníkových páčkách jsou ocelové očka, aby se hliník nevymačkával v ose otáčení.

prepinac kom

Zbrojovka

Zbrojovky měly páčky plechové s jistotou v roce 49. Dokládá to reklamní plakát na tuto motorku z roku 49. Tyto páčky byly pravděpodobně až do roku 51

Komunista

Měli páčky hliníkové. Stejné zůstaly i na kývačkách.

prepinac kom

 

Nádrž:

Fj

Se znakem FJ, úchyty pro hlubokou spínačku, závit na kohoutek M10x1.

Nadrz fj

Zbrojovka

Se znakem Zbrojovka, úchyty pro hlubokou spínačku.

Nadrz zb

Komunista

Ve znaku kolečko, úchyty pro mělkou spínačku.

Nadrz kom

 

Víčko nádrže:

Fj/Zbrojovka

S drážkami po obvodu. První provedení asi do konce roku 47 nemá spodní stranu prolisovanou a plech uchycení je rovný. Pozdějši verze víčka má již spodní stranu stejnou jako u bezdrážkových víček.

vicko fj zb

Zbrojovka/Komunista

Bez drážek, spodní strana je prolisovaná.

vicko kom

Komunista

U lidové verze bylo víčko nádrže bakelitové, stejně jako další drobné díly (šrouby kastlíků, víčka na zadních tlumičích atd.).

Vicko kom lid

 

Kohout:

Fj

Stejný jako na předválečné jawě 250, nemá rezervu, pouze dvě polohy.

kohout fj

Zbrojovka

Kohout značky Motex.

kohout zb

Komunista

 

Spínačka:

Fj/Zbrojovka

Hliníková s ukazatelem zařazené rychlosti, cívka uvnitř spínačky.

Spinacka fj zb

Komunista

Nejdříve bakelitová hluboká s indukční cívkou uvnitř a s ukazatelem dobíjení baterie (ampermetrem), později už nízká bez indukční cívky (stejná jako kývačka) s bakelitovým krytem a ampermetrem.

Spinacka kom

 

Klíčky spínací skříňky:

Fj/Zbrojovka

Typů klíčků do spínací skříňky bylo několik druhů, na prvním obrázku je klíček nejstarší, je na obrázku v katalogu z roku 46, na dalším obrázku je asi novější klíček, je téměř totožný jako první jen na horní hraně je osazení asi pro pohodlnější vytahování klíčku, na poslední fotce je dle mého klíček poslední, horní část má bakelitovou a předpokládám, že byl dodáván k posledním zbrojovkám ( už jen z důvodu, že stejnou bakelitovou hlavu má klíček k pozdějším bakelitovým spínačkám), klíček uprostřed s otazníkem nedovedu dost dobře zařadit, od odstatních se liší nejvíce ( vypadá skoro jako domácí výroba), hříbek má zespodu dutý.

klicky fj zb

Komunista

Klíček má bakelitovouo hlavu (podobnou jako na předchozí fotce zcela vpravo) jen  spodní část je plochý plíšek pro bakelitovou spínačku.

Klicek kom 

Blatníky:

Fj/Zbrojovka

Přední bez lemu ( lem ohnutý směrem dovnitř), na vzpěrách jsou pouze 3 díry pro uchycení, vzpěry jsou oboustranné. Zadní opět bez lemu s odrazkou na šroub a bez vertikálních vzpěr.

Zadni blatnik fj

Predni blatnik fj

Zbrojovka

Stejné jako FJ pouze mají lem směrem ven a vzpěry u předního blatníku jsou pouze jednostranné.

Zadni blatnik zb

Predni blatnik zb

Komunista

Přední blatník s lemem uchycení na 4 šrouby, vzpěry jednoduché, zadní s lemem se vzpěrou a se zapuštěnou odrazkou.

Predni blatnik kom

 

Nosič:

Fj/Zbrojovka

Nosič s dlouhými dvojitými vzpěrami.

Nosic fj zb

Komunista

Nosič beze vzpěr.

 

Přední kola:

Fj/Zbrojovka

Přední kolo má průměr bubnu 150mm, ráfky velikost 2 1/4x19" (nově 1,6x19"), špice Ø 3mm, délky 178 a 220, 36 kusů.

Predni kolo fj zb

Ulozeni predni kolo fj zb

Komunista

Přední kolo má průměr bubnu 160mm, ráfky velikost 2 1/4x19" (nově 1,6x19"), špice Ø 3mm, délky 174 a 220, 36 kusů.

Predni kolo kom

Ulozeni predni kolo kom

 

Zadní kola:

Fj

Zadní náboj má díry pro jednoduší výměnu špic ( jako u předního kola) a kratší na levé straně, špice Ø 3mm, délky 216 a 224mm, 36 kusů, kovové víčko prachovky, kulaté pouzdro hřídele (vložka v zadním kluzáku).

Zadni kolo fj

Ulozeni zadni kolo fj

Zbrojovka

Zadní náboj se od fj liší jen dírama pro špice, kovové víčko prachovky je stejné jako u fj, pouzdro hřídele nejdříve stejné jako FJ později má zkosené hrany, špice jsou stejné jako fj.

Zadni kolo zb

Ulozeni zadni kolo zb

Komunista

Zadní náboj je na první pohled stejný jako u zbrojovky, ale jeho levý věnec je posunutý blíže ke středu, díky tomu se změnil i rozměr špic Ø 3mm, délky 216 a 220mm, 36 kusů, víčko prachovky z plechu, pouzdro hřídele zkosené stejné jako pozdější zbrojovky.

Zadni kolo kom

 

Brzdové štíty a rozeta:

Fj/Zbrojovka

Brzdové štíty průměr 150mm, přední štít i všechny pakny mají signování FJ, rozeta má 44 zubů.

Predni stit fj zb

Rozeta fj zb

Komunista

Brzdové štíty průměr 160mm, přední štít nemá signování FJ, pakny ano ale větší než u štítů 150mm, rozeta má 47 zubů.

Predni stit kom

Rozeta kom

 

Páka zadní brzdy, táhlo brzdy:

Fj/Zbrojovka

Pedál brzdy byl ve dvojím provedení, první montovaný na FJ a Zbrojovky měl větší oválnou šlapku, pedál se k držáku připevnil pomocí čepu s matkou, táhlo bylo u pedálu zahlé do pravého úhlu zajištěné závlačkou.

Brzda fj zb

Tahlo brzdy fj zb

Zbrojovka/Komunista

Nový pedál montovaný na poslední Zbrojovky měl menší šlapku odbélníkového tvaru, samotná páka měla tvar s, čep páky byl zajištěn segrovkou, táhlo mělo na konci háček, který se provlékl okem páky.

Brzda zb kom

Tahlo brzdy zb kom

 

Kastlíky:

Fj

Kastlíky na FJ se od pozdějších liší  jen v detajlech, má jinak uchycen závit pro šroub uzavření kastlíku, díry pro uchycení k rámu mají trojúhelníkovou výztuž, dále se potom liší jen bateriový (levý) kastlík, který má uvnitř pouzdro pro baterii, zcela první péráky měly pouzdro pro baterii užší (pro 7Ah baterii), jeho levá stěna byla z pravé strany od úchytu šroubu uzavírání kastlíku, později se pouzdro rozšířilo (pro 14Ah baterii) a jeho levá stěna byla až za úchytem šroubu kastlíku

Pravy kastlik fj

Levy kastlik fj

Zbrojovka

Od kastlíku pro FJ se liší pouze detailem u děr pro šrouby, zbrojovkové kastlíky měly výztuhu obdélníkového tvaru (obr 1), později dokonce zcela bez zesílení (obr 2).

pravy kastlik zb

Levy kastlik zb

Komunista

Kastlík pro tento typ dostal nově provedený držák se závitem pro šroub zavírání víka kastlíku, v bateriové kastlíku byla pouze podložka pro baterii, (takže baterie ráda cestovala po kastlíku) a podobně jako u pozdějších zbrojovek kastlíky neměly výztuhy pod dírama šroubů.

levy kastlik kom

pravy kastlik kom

 

Horní kryt řetězu:

Fj/Zbrojovka/Komunista

Horní kryt řetězu je pro všechny modely stejný

Kryt retezu fj zb kom

 

Spodní kryt řetězu:

Fj

Spodní kryt se liší jen v detajlu, díra pro šroub, který se montuje z vnitřní části k rámu není prořízlá.

Spodni kryt retezu fj

Zbrojovka/Komunista

Kryt na zbrojovku a první komunisty se liší pouze tou zadní dírou, která je v tomto případě prořízlá.

Spodni kryt retezu zb kom

Zbrojovka/Komunista

Na pozdější komunisty (asi od roku 52), se kryt liší zásadněji, zadní část krytu už není přichycena k rámu z vnitřní části, ale přichytí se za spodní úchyt nářaďového kastlíku, takže se díra posune o kousek do předu.

 

Kartery, víka, kryt karburátoru:

Fj/Zbrojovka

Zcela první péráky (zhruba do výrobního čísla 6000) měly trochu odlišné kartery od pozdějších FJček, nejzásadnějším rozdílem jsou oddělené kanály (viz obr.), další drobnější detajl je u vyústění náhonu tachometru, kde má odlitek jiný tvar (viz obr.), v neposlední řadě lze rozdíl pozorovat na pravé straně, kde má obvod okolo ložiska kliky hranatý tvar, z důvodu montáže staršího dynama (viz níže), bylo zhruba do v.č. 3000 montováno nižší pravé víko (asi o 1 cm), kdyt karburátoru byl pro oba tyto typy stejný se třema nýtkama (dvojitou sponou).

kartery fj zb

Kryt karburatoru fj

Komunista

Kartery tohoto posledního typu péráku poznáme od starších podle zkráceného spodního žebra, kryt karburátoru byl nově poze se dvěma nýtky (jednoduchou sponou). Tento zůstává stejný jako na prvních kývačkách. Rozdíl je jv tom, že pérácký kryt karburátoru neměl značení 353 ze spodní strany.

Kryt karburatoru fj

 

Startovací a ředící segment:

Fj

Startovací segment pro zcela první péráky měla dva trojúhelníkové otvory, řadící hřídel měla na každé straně vybrání. Od roku 1947 se montuje nový startovací segment měl dva kulaté otvory.

startovaci segment fj

startovaci segment fj

radici hridel fj

Zbrojovka/Komunista

Nový startovací segment přichází o oba otvory, ředící hřídel přichází o vybrání, má po celé délce stejný průměr.

startovaci segment zb kom

radici hridel zb kom

 

Spojkový poloautomat:

Fj/Zbrojovka/Komunista

Spojkový poloautomat byl u všech provedení péráků stejný (od kývačky se liší opačnými prolisy, ale jsou záměnné), ale spojkový koš byl ve třech, respektive čtyřech provedeních, první montovaný v roce 1946 a začátkem 1947 má na dně spojkového koše trojúhelníkové průřezy, ostatní díly jsou stejné jako u pozdějších typů. Ještě doplním, že všechny typy košů jsou záměnné.

Spojkovy poloautomat fj zb kom

 

Spojkový koš:

Fj/Zbrojovka

Další typ je velmi podobný prvnímu jediný rozdíl je, že zmizely průřezy na dně koše.

ještě jedna změna proběhla a to u podoby výztuh, které byly nejdříve hladké, později (pravděpodobně v průběhu roku 1948) perforované.

Spojkovy kos fj zb

Komunista

Poslední typ montovaný od roku 1950 má na zadní straně trojúhelníkovou výztuhu (starší typy měly výztuhu tvaru hvězdy).

poslední úprava se týká středového dílu koše (viz. foto 1.), který zajišťuje lamely, ty jsou nově zajištěny kolíkem (dříve šrouby obr 1.), k této změně dochází někdy v roce 1951.

Spojkovy kos kom

 

Kontaktnice:

Fj/Zbrojovka

Z důvodu použití spínací skříňky s kontrolkami rychlostí byla v motoru použitá kontaktnice se třemi vývody (N, 1-3, 2-4),

kontaktnice zb fj

Komunista

Kontaktnice s jedním vývodem (neutrál),

kontaktnice kom

 

Dynamo:

Fj

Do v.č zhruba 3000 bylo montováno tzv. čtyřpólové dynamo, narozdíl od pozdějších bylo o poznání nižší (jak rotor tak i stator) a jak už z názvu vyplývá, stator měl pouze 4 póly (cívky).

Fj/Zbrojovka/Komunista

všechny pozdější péráky měly už shodné zapalování, od prvního se lišilo velikostí a samozřejmě stator měl 6 pólů (cívek)

 

Karburátor:

Fj

karburátory měly všechny péráky Jikov 2924H, u FJ se lišil jemným drážkováním u matice šoupátka, karburátor k přírubě i filtr ke karburáturu byli staženy ocelovým páskem, filtr měl jednu packu pro regulaci přívodu vzduchu.

Zbrojovka/Komunista

Opět karburátor 3934H, matice šoupátka s hrubým drážkováním, karburátor k přírubě stažen hliníkovým páskem s půlkulatým průřezem, filtr už měl nálitek pro stažené šroubem a dvě packy pro regulaci přívodu vzduchu.

 

Výfuky:

Fj

U tlumiče výfuku je držák řešen pomocí plechu, který je navařen na jedné půlce tlumiče, spojení tlumiče a kolena je řešeno převlečnou trubkou.

Vyfuk zb

Zbrojovka

Držák tlumiče je v jednom kusu s tělem tlumiče, spojení tlumiče a kolena je řešeno převlečnou trubkou, montováno do výrobního čísla zhruba 11799-52.

Vyfuk zb

Komunista

Držák tlumiče je v jednom kusu s tělem tlumiče, spojení tlumiče s kolenem je řešeno pomocí šroubovací převlečné matky.

Vyfuk kom

 

Sedlo:

Fj

Sedlo bylo z počátku výroby péráků nízké, výplň byla plstěná, plech sedla má dvě odfukové díry umístěné před šrouby držáku sedla, v přední části má plech dva šrouby pro držák, kůže sedla byla hladká, držák sedla byl jednoduchý bez výztuhy pro čep.

Sedlo fj

Fj/Zbrojovka

Pozdější sedlo bylo na první pohled stejné lišil se pouze plech sedla u kterého se změnily odfukopvé díry, u tohoto novějšího sedla byly tyto díry 3, jedna uprostřed a 2 mezi šrouby na přichycení držáku, kůže stejná jako na prvních sedlech, držák sedla byl zpočátku stejný jako fj, později dostal výztuhu (zdvojení) u čepu sedla.

Komunista

Sedlo pro komunistu dostalo novou pohodlnější výplň z molitanu, která byla měkká a vyšší než u plstěné výplně, podsedlový plech byltéměř stejný jako u zbrojovkového sedla se třemi odfukovými dírami, jen přišel o jeden šroub k držáku sedla, kůže už nebyla hladká, ale s texturou, držák sedla byl stejný jako pozdější zbrojovky.

Sedlo kom

 

Tlumič sedla, pružina:

Fj/Zbrojovka/Komunista

Tlumič sedla s pružinou se po celou dobu výroby nezměnil.

Tlumic sedla kom

 

Zadní světlo:

Fj/Zbrojovka

Zadní světlo ve tvaru kapky, sklíčko koncového světla bylo tvořeno drážkovanou slídou.

Zadni svetlo fj zb

Zbrojovka/Komunista

U pozdějších zbrojovek se u zadního světla změnilo sklíčko, které je nově skleněné ve tvatu diamantu.

Zadni svetlo zb kom


Klakson:

Fj/Zbrojovka/Komunista

U klaksonu probíhají živé diskuse jaký vlastně patří na péráka, jestli se štítkem čz nebo bez štítku, názory jsou různé, já jsem osobně zastáncem názoru, že na péráka patří klakson ČZ bez středového štítku, pouze vyraženo ČZ 6V na mřížce.

Klakson fj zb kom
 

Technická specifikace:

Motor                                     zážehový dvoudobý vzduchem chlazený              
Počet válců   1
Obsah válců   248,5 ccm
Vrtání   64 mm
Zdvih   75 mm
Převodových stupňů   4
Spojka   lamelová (5 lamel)
Mazání   směsí benzínu a oleje (1:25)
Zapalování   dynamo-bateriové JAWA 6V/45W
Primární převod   řetěz
Sekundární převod   řetěz
Výkon   6,75 KW (9k) při 4 250ot/min
Max. rychlost   100 km/h
Rám   svařovaný z čtyřhranných profilů
Vidlice   teleskopická
Karburátor   Jikov 2924H
Pneu   19" x 3" (později 19" x 3,25")
Brzdy   půlbubnové
Váha   115 kg
Délka   2010 mm
Šířka   600 mm
Výška   954 mm
Obsah pal. nádrže   13 l
Spotřeba   3,2 l / 100 km

 

© 2019 - veteranportal.cz - Nadšenci nadšencům